Media o nas

Poniżej dzielimy się wzmiankami o naszej akcji w mediach elektronicznych.

Jeśli szukasz kontaktu dla mediów, przejdź do zakładki Kontakt.

W poszukiwaniu ukrytego potencjału

7 czerwca 2020 roku, przewodnik-katolicki.pl

– Parafie są lokalnymi kopalniami potencjałów wszelakich. Od wzajemnego wsparcia i dobrej komunikacji całej wspólnoty zależy, ile z nich będzie miało szansę rozwoju.

Więcej: https://www.przewodnik-katolicki.pl/Archiwum/2020/Przewodnik-Katolicki-23-2020/Temat-numeru/W-poszukiwaniu-ukrytego-potencjalu?

Parafie angażują się w pomoc potrzebującym.

Niezwykły przywilej, ale także zobowiązanie

26 kwietnia 2020 roku, tvn24.pl

– Jestem już w takim wieku, że pamiętam, że parafie były pierwszym i oczywistym adresem, wtedy, kiedy ludzie byli w opresji – czy to politycznej, czy humanitarnej. Byłem parafianinem księdza Jerzego Popiełuszki i pamiętam, że adresy różnych parafii, w Warszawie i nie tylko, to były przez wiele lat takie właśnie miejsca Trochę żeśmy o tym zapomnieli. Ale myślę, że to pokolenie rozpozna ten czas jako moment graniczny w ich własnej biografii – Kuba Wygnański, przedstawiciel akcji Wspólnoty Pomocy.

Więcej: https://tvn24.pl/polska/koronawirus-w-polsce-wspolnota-pomocy-parafie-angazuja-sie-w-pomoc-potrzebujacym-4566856

Parafie jako Wspólnoty Pomocy

21 kwietnia 2020 roku, eKAI

– Parafie mają olbrzymią rolę do odegrania. W szczególności dlatego, że jako instytucje mają szczególny dostęp do osób, które są w tzw. grupie ryzyka i potrzebują pomocy – mówi w rozmowie z KAI Jakub Wygnański, socjolog, działacz i animator organizacji pozarządowych, prezes zarządu Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”.

Więcej: https://ekai.pl/parafie-jako-wspolnoty-pomocy

Wspólnoty Pomocy, czyli parafie (nie tylko) na czas kryzysu

20 kwietnia 2020 roku, DEON.pl

– To jest dokładnie ten moment, kiedy księża czy klerycy powinni wyjść i pomagać ludziom, a nie siedzieć w seminarium, bo inaczej stracą wiarygodność, że kierują się jakimiś wartościami. Ten projekt może przynieść wiele dobra nie tylko w czasie epidemii, ale także po niej – mówi Wanda Kaczor w rozmowie z Karolem Kleczką.

Więcej: https://deon.pl/wiara/wiara-i-spoleczenstwo/wspolnoty-pomocy-czyli-parafie-nie-tylko-na-czas-kryzysu,841910

“Wspólnoty Pomocy”. Czym są? Jak działają?

17 kwietnia 2020 roku, stacja7.pl

– Chcemy wesprzeć to, co już się dzieje w parafiach, np. grupy charytatywne, a tam, gdzie ich nie ma, możemy pomóc je utworzyć – zapewnia Marta Titaniec, współinicjatorka projektu “Wspólnot Pomocy”. Wsparcie – w zależności od potrzeb danej parafii – może polegać na wymianie informacji, dzieleniu się dobrymi praktykami czy konkretnymi dobrami materialnymi. Przykład? – Zadzwoniła wolontariuszka z parafialnego Caritasu działającego prężnie od lat u św. Franciszka na Okęciu i mówi: mamy wszystko, nawet z hurtowniami umowy, ale brakuje nam rękawiczek. Ja wiedziałam, kto ma rękawiczki, i skomunikowałam ich ze sobą, rękawiczki dostali – opowiada Marta Titaniec.

Więcej: https://stacja7.pl/z-kraju/wspolnoty-pomocy-czym-sa-jak-dzialaja

Parafie archidiecezji warszawskiej dołączają do Wspólnot Pomocy

14 kwietnia 2020 roku, radioplus.pl

To zaopatrzenie w profesjonalne narzędzia operacyjne. Przy ich pomocy zespół wolontariuszy jest w stanie sprawnie zweryfikować potrzeby i zasoby w obrębie lokalnej społeczności oraz ruszyć z pomocą potrzebującym. Przez najbliższy czas niezbędna będzie pomoc systematyczna i długofalowa, a zarazem możliwie jak najbardziej lokalna – wyjaśnia współtwórca inicjatywy i prezes warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej – Jakub Kiersnowski. Dzięki jednemu systemowi można korzystać ze wspólnych sił w radzeniu sobie ze skutkami epidemii.

Więcej: http://www.radioplus.pl/wiadomosci-lokalne-czytaj/132799/parafie_archidiecezji_warszawskiej_dolaczaja_do_wspolnot_pomocy 

Jak wspierać w parafii

13 kwietnia 2020 roku, tygodnikpowszechny.pl

Wspólnoty pomocy zapewnią m.in. procedury, wzory umów z wolontariuszami oraz środki ochrony osobistej dla zaangażowanych we wspieranie innych. W akcję włączyły się już niektóre parafie w stolicy, poparł ją metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. 

Więcej: https://www.tygodnikpowszechny.pl/jak-wspierac-w-parafii-163052

Posłuchaj: Wspólnoty Pomocy

12 kwietnia 2020 roku, rdc.pl

Pracownicy i liderzy organizacji samorządowych oraz wspólnot tworzą profesjonalne narzędzia wspierające parafie w pomocy dla aktualnie potrzebujących. O inicjatywie opowiedzieli: Marta Titaniec – prezes Fundacji Most Solidarności i Paweł Kęska z Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki, współinicjatorzy projektu Wspólnoty Pomocy.

Więcej: https://www.rdc.pl/podcast/religie-wspolnoty-pomocy/

Siła synergii. “Wspólnoty Pomocy” wesprą osoby dotknięte sytuacją pandemii

8 kwietnia 2020 roku, archwwa.pl

Odzywają się do nas ludzie gotowi do udzielania pomocy, tacy, których my dotąd nie znaliśmy – powiedział ks. Jan Konarski z parafii św. Michała Archanioła na Mokotowie – a reakcje naszych parafian są bardzo sympatyczne. Dziękują za to, że ktoś się zatroszczył. Pozostajemy wspólnotą wtedy kiedy nie widzimy się osobiście – dodaje duchowny organizujący pomoc.

Więcej: https://archwwa.pl/aktualnosci/sila-synergii-wspolnoty-pomocy-wespra-osoby-dotkniete-sytuacja-pandemii/  

Warszawa: powstaje system parafialnych “Wspólnot Pomocy” wspierający osoby dotknięte pandemią

8 kwietnia 2020 roku, niedziela.pl

– Dziś już wiadomo, że przez najbliższy czas niezbędna jest pomoc systematyczna i długofalowa, a zarazem możliwie jak najbardziej lokalna – wyjaśnia współtwórca inicjatywy Jakub Kiersnowski, prezes warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. – Wspólnoty Pomocy oferują zestaw narzędzi, dobrych praktyk i wsparcie w tworzeniu parafialnych wspólnot pomocowych. Dzięki jednemu systemowi mamy możliwość skorzystania z siły synergii w poradzeniu sobie ze skutkami pandemii – dodaje.

Więcej: https://www.niedziela.pl/artykul/51440/Warszawa-powstaje-system-parafialnych

System “Wspólnot Pomocy” wspiera osoby dotknięte pandemią

8 kwietnia 2020 roku, PAP

W trudnej sytuacji społecznej liderzy warszawskich organizacji pozarządowych i wspólnot religijnych doświadczeni w działaniach logistycznych, socjalnych, wolontariackich i komunikacyjnych proponują innowacyjny system wsparcia pod hasłem “Wspólnoty Pomocy” w archidiecezji warszawskiej.

Więcej: https://www.portalsamorzadowy.pl/polityka-i-spoleczenstwo/system-wpolnot-pomocy-wspiera-osoby-dotkniete-pandemia,169984.html

Wspólnoty Pomocy – rusza inicjatywa charytatywna bazująca na potencjale parafii

4 kwietnia 2020 roku, ekai.pl

Rusza akcja Wspólnoty Pomocy, która oferuje zestaw narzędzi, dobrych praktyk i wsparcie w tworzeniu parafialnych wspólnot pomocowych. – Dzięki jednemu systemowi mamy możliwość skorzystania z siły synergii w poradzeniu sobie ze skutkami pandemii – wyjaśnia KAI Jakub Kiersnowski, prezes warszawskiego KIK. Inicjatorami akcji cieszącej się wsparciem kard. Kazimierza Nycza są przedstawiciele kilku organizacji pozarządowych i wspólnot kościelnych.

Więcej: https://ekai.pl/wspolnoty-pomocy-rusza-inicjatywa-charytatywna-bazujaca-na-potencjale-parafii